W dniu 8 października 2023r w Muzeum Przyrody w Drozdowie została otwarta wystawa łowiecka ukazująca kulturę i tradycje myśliwskie na Ziemi Łomżyńskiej. Organizatorami były: Muzeum w Drozdowie i Zarząd Okręgowy PZŁ w Łomży. Autorami wystawy są trzej koledzy: Marian Brożyna ( TPMwZŁ), Przemysław Rutkowski ( KŁ” Knieja”) i Michał Zaleski ( KŁ” Sokół” ). Ogromnej pomocy merytorycznej przy organizacji wystawy udzielił Kustosz Muzeum Przyrody – Pan Marcin Rydzewski.
Podstawowymi działami wystawy są:
– trofeistyka ( zgromadzono sporą ilość medalowych trofeów myśliwskich)
– kultura piśmiennicza ( liczne arcyciekawe albumy i książki o tematyce łowieckiej)
– edycyjny rozwój „Łowca Polskiego” ( od reprintu pierwszego numeru po współczesność)
– fotografia historyczna ( w tym pierwsze zdjęcie polowania w TRP z 1933r koło Boguszyc)
– ciekawostki łowieckie ( medale, odznaczenia, narzędzia do elaboracji amunicji)
– fotografia artystyczna – ukazująca piękno Ziemi Łomżyńskiej ( autorstwa Pani Agnieszki Zielewicz )
– przykłady budowli łowieckich ( ambona, paśnik, lizawka) – w parku muzealnym.
Licznie przybyłych gości reprezentowali głównie myśliwi i ludzie ceniący różne odcienie kultury łowieckiej. Byli : sokolnicy, sygnaliści, miłośnicy kynologii, wielbiciele literatury i smakosze. Media były reprezentowane przez Radio Białystok i redaktora naczelnego Myśliwca Warmińsko-Mazurskiego- kol. Zbigniewa Korejwo.
Po krótkim , oficjalnym wstępie, kiedy głos zabrali: Pani Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie- Ewa Sznajder, Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Łomży- Rafał Chodorowski, Kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie- Pan Marcin Rydzewski i jeden z trójki twórców wystawy- kol. Michał Zaleski, autorzy wystawy oraz Pani Dyrektor i Kustosz Muzeum zostali nagrodzeni przez Łowczego Okręgowego okolicznościowymi Medalami 100- lecia PZŁ.
Kuratorskiemu zwiedzaniu wystawy towarzyszyły liczne pytania od publiczności , pokazy ciekawych zbiorów książek, trofeów i inntch eksponatów a do tego wplecione osobiste wspomnienia autorów wystawy i wszechobecna anegdota myśliwska okraszona mysliwskim humorem. Po zwiedzeniu wystawy wewnątrz muzeum, goście przenieśli się na trawnik obok parku i do samego parku. A tu czekała ich następna niespodzianka w postaci spotkania z sokolnikami, którzy prezentowali swoje ptaki łowcze( był orzeł, sokół i jastrząb) oraz z opiekunami psów mysliwskich, gdzie zachwyt wzbudzał pointer i wyżeł niemiecki krótkowłosy. Następnie czekał gości jeszcze krótki spacer wzdłuż alei obsadzonej przez myśliwych dębami, by dojść wreszcie do celu jakim była wiata parkowa. Tu czekała gości jeszcze jedna atrakcja w postaci poczęstunku daniami myśliwskimi. Przygotowano klasyczny bigos myśliwski, śledzie według przepisu Pana Prezydenta Ignacego Mościckiego i pieczony w całości dzik nafaszerowany kaszą gryczaną. Deserem był zakupiony specjalnie na tę okazję i świetnie udekorowany tort z owocami leśnymi.
Organizatorzy i autorzy wystawy dziękują za udostępnienie trofeów, księgozbiorów i innych eksponatów zarządom :
- Koła Łowieckiego „ Cietrzew” w Prostkach,
- Koła Łowieckiego „ Knieja” w Łomży,
- Koła Łowieckiego „ Sokół” w Łomży,
- Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa w Ziemi Łomżyńskiej.
Darz Bór,
Michał Zaleski
GALERIA: