Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Pielgrzymka leśników i myśliwych do Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie

Nie pozwólcie sobie odebrać tego bogactwa! Nie wpisujcie w projekt Waszego życia treści zniekształconej, zubożałej i zafałszowanej: miłość „współweseli się z prawdą”. Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania.”

Św. Jan Paweł II

Trzecia pielgrzymka leśników i myśliwych do Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie odbyła się 5.09.2021r. . W tym roku pątnicy upamiętnili 30 rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do ziemi białostockiej.

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. w intencji leśników oraz myśliwych poległych i pomordowanych przez okupantów niemieckich i sowieckich.

W tych doniosłych uroczystościach poza przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na czele z Dyrektorem Józefem Nowakiem wraz z uroczą małżonką i Przedstawicielami Zarządów Okręgowych PZŁ, w Białymstoku Dariuszem Krasowskim, w Łomży Rafałem Chodorowskim uczestniczyli parlamentarzyści w osobach Dariusza Piontkowskiego, Jarosława Zielińskiego, Aleksandry Szczudło. Członkowie Naczelnej Rady Łowieckie, Kol. Maria Grzywińska i Kol. Mieczysław Kaczyński oraz zaproszeni przedstawiciele służb mundurowych, kapelani myśliwych i leśników, przedstawiciele rolników i wiele innych osób, które trudno wymienić z imienia i nazwiska, dziękując wszystkim za udział.

Pielgrzymka wpisuje się już w coroczny terminarz uroczystości leśników i myśliwych, a jak twierdził Św. Pamięci Prof. Jan Szyszko leśnictwo, łowiectwo i rolnictwo pozostają fundamentalnymi filarami Polski i wartości te pomimo nieprzychylnych opinii wielu środowisk należy kultywować. Lasy są kolebką tradycji łowieckich i myślistwa, które w Polsce ma długą historię i jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji, ale także w dobrze pojmowanej ekologii. Zasoby przyrodnicze maja służyć człowiekowi.

Coroczna Pielgrzymka do Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie staje się manifestacją wartości patriotycznych, religijnych i kultywacją pamięci walki o niepodległość. I te wartości należy utrwalać. W homilii biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Henryk Ciereszko zwracając się do leśników i myśliwych oznajmił :

Z jednej strony ochraniacie te dobra, ale także, jak Pan Bóg zezwolił nam i zaprosił nas: „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Także w mądry, gospodarny sposób korzystacie z tych dóbr czy my wszyscy, poprzez waszą posługę, z tych Bożych dóbr korzystamy”. Dlatego kultywujmy tę tradycję gdyż świadomość historyczna odgrywa ogromną rolę w życiu każdego społeczeństwa, a bez tradycji i kultury wyniesionych z historii jesteśmy nikim.

Z myśliwskim Darz Bór

Urszula Sokólska

GALERIA

Udostępnij
Twitter
WhatsApp