Od 3 listopada 2016 r. na terenie powiatów: białostockiego, bielskiego, monieckiego, siemiatyckiego, sokólskiego i hajnowskiego służby weterynaryjne, leśnicy oraz Siły Zbrojne RP będą prowadzili poszukiwania padłych dzików na wyznaczonych obszarach leśnych. Łącznie zaangażowanych będzie ok. 90 żołnierzy. Działania potrwają do 10 listopada 2016 r.
Poszukiwanie padłych zwierząt będzie prowadzone przez zespoły, w skład których wejdą przedstawiciele m.in. inspekcji weterynaryjnej, związku łowieckiego, leśnicy oraz żołnierze. Całością sił i środków wojska dowodził będzie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
28 października 2016 r. Pan Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim podsumował działania podjęte w ramach przeciwdziałania Afrykańskiemu Pomorowi Świń na terenie województwa podlaskiego (w tym omówiono inwentaryzację dzików oraz przygotowania do przyjęcia Sił Zbrojnych RP). Wojewoda powiadomił obecne na posiedzeniu służby, inspekcje i straże o działaniach jakie będą prowadzone przez Siły Zbrojne RP w dniach od 3.11.2016 r. do 10.11.2016 r. w województwie podlaskim, aby przeciwdziałać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
W województwie podlaskim od 2014 r. odnotowano 16 ognisk ASF u trzody chlewnej oraz 116 przypadków ASF u dzików. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.
Źródło informacji: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
Darz Bór!
Mariusz Dejneka