Obchody 70-lecia KŁ „Rogacz” w Ciechanowcu przypadły na dzień w tradycji ludowej zwany dniem Matki Boskiej Zielnej i rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Trójcy. W letni wieczór, przy pięknie udekorowanym ołtarzu ksiądz Proboszcz Tadeusz Kryński witając myśliwych i ich rodziny oraz przybyłych gości podkreślił, że ta rocznica jest doskonałym momentem do wspominania wielu wydarzeń z życia koła, które miały miejsce na przestrzeni niemalże wieku. Do przywołania w pamięci tych, którzy przed laty je tworzyli oraz okazją do wspólnej zabawy i umacniania przyjaźni.
Przygotowując się do spotkania z myśliwymi z KŁ „Rogacz” ksiądz Kryński sięgnął do dawnych zapisków i wyszperał informacje z lat 1919-1934, kiedy to proboszczem tutejszej parafii był ks. Julian Dudziński, znany z różnych prac nie tylko duszpasterskich, bowiem zapisał się w pamięci tutejszej ludności jako zasłużony na polu działalności społecznej. To on w tamtych latach założył chór, orkiestrę, Dom Kultury oraz … koło myśliwskie. W starych kronikach odnotowane jest, że w Starostwie Bielsk Podlaski uzyskał kartę łowiecką, ale żeby dostać pozwolenie na posiadanie broni i udział w polowaniach musiał wydzierżawić ziemię w Zadobrzu i Antoninie.
Witając tych, którzy z racji pełnionych funkcji związanych z myślistwem i rolnictwem: Grzegorza Leszczyńskiego, Mieczysława Kaczyńskiego, Jerzego Włostowskiego, Mariusza Dejnekę, Alicję Milewską, Stanisława Ogrodnika, Zbigniewa Żelaznego, Krzysztofa Radziszewskiego i Stanisława Czerwińskiego oraz wszystkich myśliwych Koła z Prezesem Janem Netterem na czele, kapłan podkreślił że myśliwi, ludzie lasu związani z przyrodą, są bliżej bogactwa natury i na co dzień widzą to, czego wiele ludzi nie dostrzega – tego piękna życia przyrody, powiązania świata zwierząt, ptaków i roślin z człowiekiem. Są też niejako odpowiedzialni za te dary dane ludziom przez Boga, bo przekazują je dalej. Podziękował też myśliwym z KŁ „Rogacz” za czynną i piękną obecność w życiu parafii, gminy i miasta.
W części religijnej uroczystości uczestniczył zespół muzyki myśliwskiej pod dyrekcją Waldemara Borusiewicza, wykonując na instrumentach dętych kompozycję niemieckiego kompozytora Reinholda Stiefa pt. Msza Hubertowska.
W części oficjalnej prezes Jan Netter powitał przybyłe na tę uroczystość władze wojewódzkie, powiatowe i gminne. Obchody 70-lecia KŁ „Rogacz” swoją obecnością zaszczycili : Marszałek Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński, Starosta Powiatu Wysoko Mazowieckiego – Bogdan Zieliński, Przewodnicząca Rady Powiatu – Dorota Łapińska, Burmistrz Miasta i Gminy – Mirosław Reczko, Starosta Siemiatycki – Jan Zalewski, którzy na ręce prezesa złożyli listy i dyplomy gratulacyjne.
Następnie Jan Netter przypomniał koleje losów Koła oraz niezwykłe zaangażowanie jego członków w różnego rodzaju prace w łowisku, akcje pomocy innym oraz imprezy integracyjne z tutejszą ludnością. Wymienił rok 1972 kiedy to rozpoczęto budowę strzelnicy przy pomocy LOK w Białymstoku, otwartej w 1973 roku na 50 lecie PZŁ. Była to pierwsza w Polsce strzelnica zbudowana przez myśliwych jednego koła. Po zlikwidowaniu tej strzelnicy, ta, na której do dziś odbywają się zawody myśliwskie i szkolenia członków koła wybudowana została przez koło „Rogacz” jako druga poważna inwestycja wykonana przez myśliwych. W 1974 r. członkowie koła posadzili 2 ha lasu świerkowego w uroczysku ” Kalinowo- Księżowizna” Nadleśnictwo Rudka. W 1977 roku, na 30 lecie koła myśliwi tę rocznicę uczcili udziałem w przenoszeniu i odbudowie Dworku Myśliwskiego, który miał służyć promocji gospodarki leśnej i tradycji łowieckiej. Partycypowali też w nieodpłatnej robociźnie przy rozbiórce obiektu w Siemionach oraz podczas budowy i zagospodarowaniu budynku w Ciechanowcu, a ten wkład pracy oszacowano na około 2 miliony złotych. Przy czym członkowie „Rogacza” przepracowali przy budowie Dworku średnio po 16 dniówek.
Ponadto myśliwi z KŁ „Rogacz” w Ciechanowcu na wystawę łowiecką przekazali nieodpłatnie 50 % eksponatów i w następnych latach każdy członek koła przepracował po 10 roboczo-godzin przy Dworku Myśliwskim. 3 listopada 1979 roku Łowczy Wojewódzki PZŁ –Jerzy Włostowski dokonał uroczystego otwarcia obiektu.
W następnych latach odbyło się tu wiele wspaniałych imprez łowieckich. Miedzy innymi Ogólnopolska Wystawa Łowiecka trofeów myśliwskich krainy północno – wschodniej Polski, której otwarcie nastąpiło 5 czerwca 1983 r., w trakcie obchodów 60 lecia Polskiego Związku Łowieckiego. W uroczystościach jubileuszu 60-lecia udział brały osoby reprezentujące naczelne i wojewódzkie władze PZŁ oraz zaproszeni goście z Niemiec, Francji, Czechosłowacji, Mongolii, Bułgarii, Rumunii, USA i kilkunastu członków „Myśliwskiego Klubu Dyplomatów w Polsce”. Można było obejrzeć wystawę łowiecką z kopią najlepszego na Świecie oręża dzika oraz rekordem Polski wieńca jelenia i rosochów łosia. Wystawę masowo odwiedzała młodzież i myśliwi z całego kraju.
Lata 1984-1993 to dalsza praca członków Koła nad rozwojem łowiectwa w środowisku. Najważniejsze z nich to: wydzierżawienie leśniczówki Łempice i adaptacja jej na dworek myśliwski, zakup 1,5 ha ziemi pod budowę nowej strzelnicy myśliwskiej. Jubileusz 40-lecia Koła w 1987 r. to dalsza praca na rzecz środowiska i promocji łowiectwa. Zorganizowano wystawę łowiecką poświęconą osiągnięciom członków Koła. Rozpoczęto budowę nowej strzelnicy myśliwskiej. Wybito pamiątkowy medal, którym obdarowano władze, instytucje i organizacje współpracujące z Kołem oraz znaczek okolicznościowy, który otrzymali wszyscy myśliwi. Uroczystość zakończono wieczorem wspomnień.
70-lecie PZŁ uczczono dwudniową uroczystością, 2 maja1993 r. zawieszono złoto-medalowy oręż dzika przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Ostrożańskiej w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach, a następnego dnia został poświęcony i przekazany kołu sztandar ufundowany przez myśliwych przy wsparciu instytucji i organizacji działających na tym terenie.
Myśliwi z KŁ Rogacz współpracują ze szkołami, organizują konkursy plastyczne, zgaduj-zgadule o tematyce łowieckiej, kuligi połączone z wykładaniem karmy dla zwierząt, ogniska z pieczeniem kiełbasek i pogadanki o tematyce ekologiczno-łowieckiej, a na Dzień Dziecka goszczą na strzelnicy ok. 150 dzieci pod okiem nauczycieli i myśliwych. Tradycją już jest, że na Trzech Króli zapraszają uczestników mszy na pieczonego dzika i myśliwski bigos. Organizują też uroczyste polowania hubertowskie, wigilijne i noworoczne, Chętnie też angażują się w prace na rzecz innych, np. podczas zawodów strzeleckich zebrano 2 tysiące złotych i przekazano na rehabilitację ciężko chorej 12-letniej dziewczynki, zakupiono też kilka rowerów dla dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli.
Po przypomnieniu wielu wydarzeń z życia Koła, wreszcie nadszedł czas na wręczenie odznaczeń najbardziej zasłużonym myśliwym z KŁ „Rogacz”. Z okazji 70 – lecia odznaczeni zostali:
Medalami Za Zasługi dla Łowiectwa łomżyńskiego: Reczko Mirosław-Burmistrz Miasta Ciechanowiec, Ptasznik Henryk
Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej: Wojno Zdzisław
Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej: Wojno Zbigniew, Netter Jan, Proniewicz Cezary, Radziszewski Zygmunt
Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej: Prokopiak Bogusław, Osipiński Waldemar, Pachołek Krzysztof, Mejer Józef, Wińska Iwona, Gołębiewski Tadeusz, Łuniewski Romuald, Deniziak Ryszard
Imprezę uświetniał zespół sygnalistów pod kierownictwem Waldemara Borysewicza. A kiedy wyprowadzono sztandar, rozpoczęła się wspaniała zabawa i trwała do białego rana.
Alicja Milewska